Bliska Relacja – Malwina Grochala

Bliska Relacja
Podcast

Zapraszam do słuchania i komentowania podcastu Bliska Relacja. Opowiadam w nim o budowaniu i utrzymywaniu dobrych relacji prywatnych i zawodowych, ale skupiam się na najważniejszej relacji w życiu każdego człowieka, czyli na relacji z samym sobą.

Podcast prowadzę razem z Mężem, Sebastianem Grochalą, który jest menedżerem i zajmuje się marketingiem i komunikacją w organizacjach.

Podcast Bliska Relacja - Malwina Grochala psycholog i Sebastian Grochala

Bliska Relacja
Podcast

Zapraszam do słuchania i komentowania podcastu Bliska Relacja. Opowiadam w nim o budowaniu i utrzymywaniu dobrych relacji prywatnych i zawodowych, ale skupiam się na najważniejszej relacji w życiu każdego człowieka, czyli na relacji z samym sobą.

Podcast prowadzę razem z Mężem, Sebastianem Grochalą, który jest menedżerem i zajmuje się marketingiem i komunikacją w organizacjach.

Podcast Bliska Relacja - Malwina Grochala psycholog i Sebastian Grochala. Rozmowy na temat relacji, psychologii i życia
Od zawsze mam tak, że lubię mówić, a jeszcze bardziej – dyskutować. Wymiana myśli i zdań pozwala na głębsze zrozumienie omawianych kwestii, poznanie nowych, innych od moich perspektyw, daje okazję do zaciekawienia się przyjmowaną przez kogoś narracją. Mam to szczęście, że mój Mąż ma podobnie. W naszym domu jest głośno – każdy ma coś do powiedzenia i każdy dostaje na to przestrzeń. Uważam, że ma to dużą wartość. Stąd pomysł przeniesienia naszych prywatnych rozkmin do sieci.
 
Rozkimny i poruszane wątki dotyczą tego, na czym się znamy – dzielimy się z Wami naszą zdobywaną w pocie czoła wiedzą 😉 i doświadczeniem – zarówno zawodowym, jak i osobistym. Omawiamy treści psychologiczne, seksuologiczne, terapeutyczne, ale również menedżerskie w kontekście relacji ze sobą i innymi ludźmi – osobami partnerskimi, rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami, przełożonymi etc. Robimy to w lekki sposób, z dużą dawką dobrego humoru. Jesteśmy otwarci na różne tematy, więc jeżeli masz pomysł na odcinek – napisz do nas!
 
Do usłyszenia 🙂

#12 - Bliska Relacja Podcast - Filmoterapia i pół roku Kina Bliskich Relacji

W tym odcinku podcastu dyskutujemy o naszej wspólnej pasji, czyli kinie. Ale nie tak po prostu, ale przez pryzmat filmoterapii.

Film, oprócz tego, że stanowi rozrywkę i przyjemność, jest sposobem na poznawanie siebie, docieranie do emocji, do których możemy nie mieć dostępu, oglądanie siebie w relacji do bohaterów filmowych. Interpretowanie filmu to tak naprawdę rzutowanie własnych przeżyć na treści zaprezentowane przez twórców. Dyskutowanie filmów jest intelektualną obróbką przeżytych emocji. To dlatego prawdziwa zabawa zaczyna się wg nas po napisach końcowych!

Jednocześnie w lipcu odbył się szósty seans w ramach Kina Bliskich Relacji, czyli to już pół roku wspólnej przygody.

Podsumowujemy nasze wrażenia i refleksje, wracamy do wspólnie obejrzanych filmów i zapraszamy Was po więcej m.in. na www.bliskarelacja.pl/kino 🙂

#BliskaRelacja #KinoBliskichRelacji #Filmoterapia

#11 - Bliska Relacja Podcast - O zdradzie (cz. 2)

W tym odcinku podcastu kontynuujemy rozkminy na temat zdrady.

Zastanawiamy się co można zrobić po doświadczeniu zdrady – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i relacyjnym.

Jak zaopiekować się sobą, swoimi emocjami i zranieniem, a co można zrobić dla relacji.

Zdrada jest doświadczeniem, które powoduje, że relacja umiera.

Czy zawsze oznacza to rozstanie?

Czy wiele osób decyduje się na budowanie relacji na nowo? Jak robić to dobrze? I dlaczego w terapii par po zdradzie nie zajmujemy się wybaczeniem?

Te i wiele innych wątków w tym odcinku podcastu #BliskaRelacja.

Dobrego odsłuchu!

#BliskaRelacja #BliskaRelacjaPodcast

#10 - Bliska Relacja Podcast - O zdradzie (cz. 1)

Czy dzisiaj wstyd zostać z kimś, kto zdradził?

Czy osoba, która zdradziła będzie to robić już zawsze i czy można jej ponownie zaufać?

Czy zdrada zdarza się w wyłącznie w relacjach, w których osoby partnerskie doświadczają trudności?

Kto ponosi odpowiedzialność za zdradę, a kto za relację?

Co dzieje się na poziomie myślenia, emocji i zachowania u osoby zdradzonej i zdradzającej?

Czego na pewno nie robić, a co można zrobić po ujawnieniu zdrady?

W tym odcinku podcastu odpowiadamy na te i inne pytania. Poruszamy zagadnienia wokół tematu zdrady w relacjach partnersko-romantycznych.

Rozważmy jak to się dzieje, że do zdrady dochodzi, analizujemy możliwe profile osoby zdradzonej i zdradzającej, przyglądamy się zdradzie i przekonaniom na jej temat ze społecznego punktu widzenia.

W kolejnej części będziemy rozkminiać co można zrobić po doświadczeniu zdrady na poziomie indywidualnym i relacyjnym.

Dobrego odsłuchu!

#9 - Bliska Relacja Podcast - 10 Przekonań, które niszczą Twoje życie seksualne

O seksie się nie mówi, seks się robi, mój partner odpowiada za moją przyjemność w seksie, orgazm jest najważniejszy… to tylko niektóre z przekonań, które rozkminiamy w tym odcinku.

Przekonania jak przyciasne gorsety albo zaklęcia czarnoksiężniczka wpływają na myślenie, czucie, działanie. Ograniczają, odbierają możliwość czerpania satysfakcji z życia realnie wpływając na to, co robimy, a czego nie.

Zapraszamy Was to poznania i dyskusji ta temat tych przekonań, które w destrukcyjny sposób wpływają na obszar seksualności, na bliskość seksualną, budowanie relacji, eksplorowanie i wyrażanie siebie.

Przewietrzmy sobie wspólnie głowy, to może wyjść nam tylko na dobre!

#8 - Bliska Relacja podcast - Seksuolożka / Seksuolog - kim jest i w czym może nam pomóc?

Rozpoczynamy nowy rozdział w naszym podcaście. Jak wiecie z odcinka (-1) – a jeśli nie wiecie, warto to nadrobić odsłuchując ten odcinek – Malwina jest psycholożką i seksuolożką. W dzisiejszym odcinku skupiamy się zatem na wprowadzeniu w świat seksuologii. Kim jest seksuolog? W czym może nam pomóc? Z jakimi tematami zwracają się o pomoc seksuologa mężczyźni, a z jakimi kobiety? Czy z pomocy seksuologa warto korzystać indywidualnie, czy lepsze efekty osiągamy odwiedzając go w parach? Wreszcie – jakie są najpopularniejsze problemy z zakresu seksuologii u Polaków? To pytania i zakres tematyczny dzisiejszego odcinka.

#7 - Bliska Relacja podcast - Strach się bać, czyli o zaburzeniach lękowych

Kontynuując wątek lęku rozpoczęty w przedostatnim odcinku podcastu, rozmawiamy o 3 najczęściej występujących zaburzeniach lękowych, a więc o:

  • zaburzeniu lękowym uogólnionym (GAD), czyli, w dużym uproszczeniu, o nadmiernym zamartwianiu się
  • zespole lęku napadowego, czyli o atakach paniki, które mogą występować z lub bez agorafobii
  • zespole lęku społecznego, czyli o fobii społecznej i odróżnianiu jej od nieśmiałości.

Przy okazji padnie kilka słów o dysmorfofobii i polecenia filmowo-serialowe.

#6 - Bliska Relacja podcast - Siła Słów

Słowa mają moc.

Moc budowania i moc niszczenia. Moc wspierania w rozwoju i jego blokowania.

Słowa, które słyszymy w dzieciństwie od ważnych dla nas osób zostają przez nas uwewnętrznione i budują głębokie przekonania o sobie, innych ludziach, świecie, relacjach. Stają się przekazem na życie, wewnętrznym drogowskazem surowo nakazującym lub zakazującym.

W tym odcinku podcastu dyskutujemy na temat 10 najczęściej występujących nieprawdziwych, dezadaptacyjnch przekazów, które budują przekonania i wpływają na wiele aspektów funkcjonowania w dorosłym życiu. Jako dzieci przyjmowaliśmy je za pewnik, a dziś możemy je reflektować i decydować czy za nimi podążać.

#5 - Bliska Relacja podcast - O lęku

Lęk jest emocją informującą o zagrożeniu, dybiącym na nas lub naszych bliskich niebezpieczeństwie.

Czy jest reakcją na zagrożenie realne?

Czym różni się od strachu?

Dlaczego działanie w kierunku obniżania lęku, skoncentrowane na jego minimalizowaniu zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów?

Kiedy lęk, który jest zwyczajną emocją, może stać się trudnością?

W jakie zaburzenia może się przekształcić?

W najnowszym odcinku #BliskaRelacjaPodcast odpowiadamy na te i inne pytania.

Rozmawiamy też o różowych słoniach, pomieszczaniu i akceptowaniu doświadczeń, poezji Szymborskiej, ciele w lęku.

#4 - Depresja - fakty i mity

W miniony czwartek, 23-ego lutego obchodziliśmy Światowy i jednocześnie Ogólnopolskie Dzień Walki z Depresją. Jakkolwiek nazwa mało fortunna, to temat bardzo ważny, bo normalizujący sięganie po pomoc w obszarze zdrowia psychicznego.

Na depresję choruje obecnie 1,5 miliona Polaków (!) i liczba ta będzie rosnąć. Podobnie alarmujące są statystyki dotyczące występowania zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży. Depresja to choroba, której nie można lekceważyć, bo może to być choroba śmiertelna. Ale depresja to również choroba, którą należy leczyć i można skutecznie wyleczyć.


W tym odcinku podcastu Bliska Relacja rozmawiamy o tym, czym depresja w istocie jest i obalamy mity na jej temat. Staramy się przybliżyć stan osoby doświadczającej depresji, tak żebyście mogli lepiej wyobrazić sobie to ciemne i zimne miejsce, w którym znajduje, a przez to lepiej zrozumieć o co w tej chorobie chodzi. Zastanawiamy się po czym poznać – u siebie i bliskich – że warto skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego. A także, co powiedzieć, gdy ktoś dzieli się z nami swoim problemem, jak reagować, jak się zachować.

#3 - Zróbmy sobie Walentynki, nie tylko od Święta!

Trzeci odcinek podcastu Bliska Relacja, którym kończymy tegoroczne przygotowania do… Walentynek! Niezależnie od tego, czy je obchodzicie, czy nie o miłości zawsze warto rozmawiać, a nad relacją zawsze warto pracować.
 
Przygotowania podzieliliśmy na 3 odcinki.
 
W tym – wraz z Johnem Gottmanem, autorem książki „Siedem zasad udanego małżeństwa” –  omawiamy wspomniane 7 zasad, podajemy Wam 10 sposobów na wspólne bycie razem, spędzanie czasu i pielęgnowanie relacji a na koniec… dzielimy się naszymi przemyśleniami na temat tego, czy warto obchodzić Walentynki.

#2 - Przepis na rozwód - edycja Walentynkowa cz.2/3

Drugi odcinek podcastu Bliska Relacja w którym kontynuujemy przygotowania do… Walentynek! Niezależnie od tego, czy je obchodzicie, czy nie o miłości zawsze warto rozmawiać, a nad relacją zawsze warto pracować.
 
Przygotowania podzieliliśmy na 3 odcinki.
 
W tym rozkminiamy – wraz z Johnem Gottmanem, autorem książki „Siedem zasad udanego małżeństwa” –  jak to się dzieje, że jednym parom się udaje, a innym nie. Mimo, że na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym między sobą. Omawiamy 6 oznak wskazujących, że relacja zmierza do rozpadu i przyglądamy się 4 Jeźdźcom Apokalipsy. Dołączcie do nas!

#1 - 7 cech dobrych relacji partnerskich - edycja Walentynkowa cz.1/3

Pierwszy, prawdziwy 😉 odcinek podcastu Bliska Relacja w którym rozpoczynamy przygotowania do… Walentynek! Niezależnie od tego, czy je obchodzicie, czy nie o miłości zawsze warto rozmawiać, a nad relacją zawsze warto pracować.

Przygotowania dzielimy na 3 odcinki.

W tym rozkminiamy 7 cech dobrych, bliskich intymnych relacji partnerskich. Zastanawiamy się jak nad nimi pracować. Dołączcie do nas!

#-1 - Bliska Relacja podcast - kto, po co i dla kogo? | rozbiegówka, rozgrzewka i początek

Minus pierwszy 😉 przedpremierowy odcinek podcastu Bliska Relacja w którym dowiecie się, kim jesteśmy i dlaczego zdecydowaliśmy się dzielić z Wami naszymi rozkminami w zakresie budowania dobrych i bliskich relacji – zarówno tych prywatnych jak i zawodowych, ale przede wszystkim relacji z samym sobą.